Baader Hyperion Zoom Barlow

Baader Hyperion Zoom Barlow to soczewka Barlowa dedykowana do okularów Hyperion Zoom. Soczewka ta złożona jest z trzech elementów, lecz różni się budową od innych Barlowów. Zastosowano inny układ soczewek (m.in. mocno wypukłą ostatnią soczewkę), co wg. producenta daje konstrukcję anastygmatyczną o płaskim polu. Po wkręceniu w nos okularu daje 2,25x przyrostu ogniskowej.

Baader Hyperion Zoom Barlow

W zestawie znajduje się soczewka a także dwa adaptery - adapter-przedłużka 1,25" oraz adapter do gwintu T2. Sama soczewka posiada gwint filtrowy, ale by ją przykręcić - np. do nosa musimy mieć nieco wolnego miejsca, gdyż gwint znajduje się pośrodku soczewki - górna część wchodzi do środka nosa. Sama soczewka nie posiada kołnieża więc nos kamery czy okularu można razem z soczewką wsunąć w uchwyt okularowy.

Dołączony adapter-przedłużka 1,25" daje gwint 1,25" jak i działa jako kołnież (jego nie wsuniemy do uchwytu okularowego). Oddala nieco soczewkę od okulary, czy nosa kamery. Podobnie działa adapter do gwintu T2. Z jednej strony wkręcamy soczewkę, a z drugiej uzyskujemy gwint T2.

Wypukła soczewka Barlowa i gwint 1,25.

Wypukła soczewka Barlowa i gwint 1,25.

Spód soczewki z własnym gwintem filtrowym 1,25

Spód soczewki z własnym gwintem filtrowym 1,25

Astrofotografia Planetarna

Soczewkę można stosować z innymi okularami, jak i w astrofotografii planetarnej. Jest to bardzo silny Barlow. Już na bardzo krótkim nosie z kamerą DMK21AU618 daje krotność nieco ponad 2x. W przypadku światłosilnych Newtonów dość łatwo powinno dać się osiągnąć krotność 5x czy więcej poprzez odsunięcie soczewki np. przed koło filtrowe.

Soczewka ta może pomóc w skróceniu zestawu do fotografii planetarnej umieszczając ją na nosie kamery lub np. na nosie koła filtrowego - zamiast typowego Barlowa, czy soczewki Powermate zajmującej kilka cm długości zestawu.

Soczewka Baader Hyperion Zoom Barlow wkręcona w nos kamerki planetarnej
Soczewka wkręcona w nos kamerki planetarnej poprzez adapter 1,25
Soczewka wkręcona w gwint T2 poprzez adapter z zestawu

Przykładowe fotografie

jupiter-20-10-2012
jupiter-20-10-2012
jupiter-20-10-2012
jupiter-20-10-2012
jupiter-20b-10-2012
jupiter-20b-10-2012
RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 21 October 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact