Optec NextGen 0.5 - reduktor korektor dla teleskopów SCT

Optec NextGen to seria reduktorów/korektorów dla teleskopów SCT. Dostępne są modele z redukcją 0.7, 0.5 i 0.33. Ja upolowałem reduktor 0.5x, który obsługuje kamery o przekątnej do 17,5 mm.

Opis reduktora

Wg. producenta układy te korygują krzywiznę pola i chromatyzm sferyczny płyty korekcyjnej. Nie ma informacji jakoby reduktory te korygowały komę (co podobno korygują reduktory ASA i Starizony). Warto też przeczytać opis konstrukcji oraz wad optycznych SCT na telescope-optics.net.

Optec NextGet 0.5

Reduktor/Korektor 0.5x Opteca ma średnicę 2" i mocuje się go w 2" wyciągach, czy uchwytach okularowych. Od przeciwnej strony nie ma żadnego gwintu - trzeba dodatkowo kupić także płytkę montażową - a tych Optec oferuje masę - dla różnych kamer. Moja sztuka kupiona na giełdzie przyszła wraz z najprostszym niskoprofilowym gwintem T. Optymalna odległość matryca-korektor to 60,5 mm.

Dość mała odległość może utrudnić używanie koła filtrowego i OAGa razem. W moim przypadku DSI III Pro z niskoprofilowym adapterem T (bez szyny) wkręcone w koło TruTek (~25 mm) do którego wkręcony był reduktor dało właśnie około 60 mm (na adapterze Opteca trochę się jednak traci). Kamery z wbudowanymi kołami, czy OAGami są w znacznie lepszej sytuacji. Można także próbować z szufladą filtrową (15 mm) i krótkim OAGiem do Newtonów (9 mm) z przedłużką T2 (5mm) umożliwiającą obrót o 360 stopni - wszystko od TS.

2" reduktor wymaga 2" wyciągu lub uchwytu okularowego. Można zastosować Cryforda dla teleskopów SCT. Użytkownicy C11 czy C14 wyposażonych w 3" gwint SCT mogą wykorzystać wyciąg lub uchwyt 2" (np. Baader ClickLock) używający tego gwintu (tak by ograniczyć ew. winietę dawaną przez standardowy mniejszy gwint SCT).

Pierwsze testy

Używając tymczasowego układu: Motocryford JMI - reduktor - koło filtrowe - DSI III Pro wykonałem kilka prostych testów by sprawdzić reduktor w działaniu. Docelowo reduktor będzie utrzymywany przez uchwyt ClickLock i będzie nieco głębiej osadzony niż w przypadku motocryforda JMI.

Test rozogniskowanej gwiazdy dla Optec NextGen 0.5x

Test rozogniskowanej gwiazdy

Kształty gwiazd w polu widzenia kamery

Kształty gwiazd w polu widzenia kamery

Powyżej testy z Altairem. Pierwszy to obserwacja zmian kształtu rozogniskowanej gwiazdy pomiędzy środkiem, a rogami kadru (by np. wykryć winietę, jak np. w tym przypadku). Jak widać teleskop jest lekko rozkolimowany, lecz pomijając to rogi kadru matrycy wyglądają dobrze. Drugie zdjęcie to wyostrzony obraz umożliwiający ocenę kształtu gwiazd w całym polu. Niewielkie rozkolimowanie trochę na pewno przeszkadza, ale jak na tak silną redukcję gwiazdy w rogach wyglądają co najmniej przyzwoicie (Z f/10 nie zrobi się światłosilnego astrografu o dużym skorygowanym polu).

Optec NextGen 0.5x i CCDInspector
Optec NextGen 0.5x i CCDInspector - krzywizna

CCDInspector mimo iż narzekał na deficyt gwiazd pokazuje nieco więcej - wspomnianą niedokładną kolimację, pozostałą krzywiznę pola i niewielką nieosiowość kamery (wina "krzywego" adaptera do DSI...). Do tego amp glow w lewym górnym rogu (nie odejmowałem darka, a fotka była trochę wyciągana).

Optec NextGen - test na aberrację chromatyczną
Ostatni test - sprawdzić reduktor pod kątem aberracji chromatycznej (która była widoczna w reduktorze f/6.3 Hirscha). Stosując filtry RGB Oriona (które są parfokalne) i maskę Bahtinowa sprawdziłem czy pomiędzy filtrami piki się przesunął. Jak widać powyżej - jeżeli przesunięcie jest, to niewielkie.
RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 28 August 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact