Point Grey Chameleon - kamerka do Księżyca, Słońca... i planet

Point Grey Chameleon to bardzo mała kamerka USB. Mimo swoich niepozornych rozmiarów ma potężne możliwości. Za około 1700 PLN (astromarket.pl) dostajemy kamerę wyposażoną w jedną z nowszych matryc CCD Sony - ICX445 - posiadającą 1296 x 964 pikseli o rozmiarze 3.75μm x 3.75μm - zarówno mono jak i kolor. W niskiej cenie (jak na dedykowane kamerki do układu słonecznego) dostajemy bardzo dobrą kamerkę do fotografowanie Księżyca, Słońca, czy po części planet. DMK31 i 41 zostały mocno w tyle.
Point Grey Chameleon
Point Grey Chameleon z nosem C/CS

Jest to typowa kamerka przemysłowa. Wyposażona jest z przodu w gwint C/CS więc potrzebny jest standardowy nos 1,25" z gwintu C/CS (dostępny w różnych sklepach astro). Z tyłu znajdziemy gniazdo na kable Mini B USB 2.0 (wykorzystywany przez niektóre aparaty, urządzenia mobilne).

Kabel Mini B USB 2.0

Od strony oprogramowania - producent udostępnia pakiet FlyCapture, choć do astrofotografii łatwiej wykorzystać FireCapture. By pobrać FlyCapture trzeba odwiedzić stronę Point Greya - dział download. Jeżeli chcemy używać FireCapture musimy pobrać dokładnie tą serię jaką podano na stronie aplikacji (np. 2.5.XXX). Instalujemy FlyCapture (w przypadku 64-bitowego Windowsa instalujemy FlyCam 32 i 64 bitowy), restartujemy Windowsa - po czym kamera powinna być obsługiwana przez FireCapture. Jeżeli są problemy odpalamy aplikację FlyCapture i sprawdzamy czy kamera została wykryta. Problemów być nie powinno.

Kamera pozwala na nagrywanie z prędkością 18 FPS dla pełnej klatki. W przypadku wybraniu mniejszej klatki (ROI) prędkość wzrasta, choć u mnie jest to nieco ponad 20 FPS (więc coś wolno). Duża ilość pikseli predysponuje ją do fotografowania Księżyca, czy Słońca. Mały piksel powoduje że maksymalna teoretyczna rozdzielczość teleskopu osiągnięta zostanie przy około f/15. W porównaniu do matryc z DMK31 i 41 oferuje prawie dwa razy większą sprawność kwantową (szczególnie w podczerwieni) - co ma duże znaczenie np. przy fotografii Słońca w H-alpha, czy Księżyca z filtrami podczerwonymi.

W przypadku astrofotografii planetarnej problemem jest ograniczona prędkość. Z małym obszarem ROI prędkość wzrasta do nieco ponad 20 FPS. Stosując binnig 2x prędkość osiąga około 30 FPS (choć nie jest to typowy binning i w astrofotografii jest niepraktyczny). 30 FPS nie jest już źle (choć zawsze mogło by być szybciej). Jeżeli więc jesteś zdecydowany głównie na planety - bierz DMK21AU618 lub podobną kamerę. Jeżeli interesuje ciebie bardziej Słońce i Księżyc - bierz Chameleona.

Chameleon jak i inne kamerki PGR można używać też do guidingu. Wymaga to zainstalowania do innego katalogu FlyCapture v1.8. Po instalacji/restarcie odpalamy flycap.exe z wersji 1.8, ustawiamy rozdzielczość na np. 640x480 i prędkość 15 FPS (tylko konfigurujemy, nie łączymy się z kamerą w tej aplikacji), po czym ją zamykamy. Następnie aplikacje takie jak PHD powinny widzieć Chameleona w kamerach WDM. Jako że Chameleon nie posiada portu ST-4 potrzebne jest bezpośrednie połączenie z montażem (RS-232) lub relaybox ST-4. Małe wymiary kamery to spora zaleta w ciasnych setupach.


chameleon-20-11-2011
chameleon-20-11-2011
chameleon-20-11-2011
chameleon-20-11-2011
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 24 November 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact