Porównanie QHY5 i Atika Titana w wyszukiwaniu gwiazd do prowadzenia montaży

Kamerki do prowadzenia montaży (guidingu) możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza obejmuje tanie kamerki z matrycami CMOS Microna. Druga to 16 bitowe kamerki z matrycami CCD Sony. Sprawność kwantowa zazwyczaj bywa porównywalna, ale pozostają różnice np. szumów, rozmiaru matrycy, czy oprogramowania i elektroniki. Stosując refraktor 65/420 porównałem obraz z QHY5 i Atika Titana uzyskiwany w PHD dla różnych ekspozycji.

Porównanie kamer

QHY5 to bardzo popularna kamerka do guidingu. Jest też bardzo tania. W sklepie zapłacimy nieco ponad 900 PLN, a na giełdach cena wynosi około 600 PLN. Kamera ta zawiera matrycę CMOS o przekątnej 1/2". Atik Titan zawiera matrycę CCD Sony o przekątnej 1/3" i o większych pikselach. Kosztuje nieco ponad 2000 PLN.

Większa przekątna pozwala objąć większy skrawek nieba - co daje większą szansę na znalezienie gwiazdy do prowadzenia. Większy piksel zmniejsza nieco rozdzielczość, co zwiększa zarazem sygnał (więcej fotonów trafi w większy piksel). Kolejny czynnik to szum odczytu. Matryce CCD Sony mają niskie szumy. Tanie matryce CMOS Microna mają dość duże szumy odczytu i mogą także wykazywać spory prąd ciemny - przez co szum może zakrywać ciemniejsze gwiazdki. Z drugiej strony kamerki z takimi matrycami używają wysokiego gainu mocno wyciągającego sygnał (choć nie będzie on najwyższej jakości - dla guidingu liczy się punkt z gwiazdą).

Testy

Poniżej zestawienie obrazów uzyskiwanych w PHD dla 1, 2, 3 i 5 sekundowych ekspozycji. Górny rząd to Atik Titan obsługiwany poprzez sterownik ASCOM, poniżej QHY5 obsługiwana poprzez sterownik ASCOM z gainem ustawionym na 90%.
Porównanie Atik Titan kontra QHY5
Obie kamery celowały w ten sam obszar nieba, tuż poniżej Arktura:
Jasność testowych gwiazd
Kamerka Atika może być obsługiwana przez PHD bezpośrednio (Atik Gen 3 camera). Gdy zastosowałem ten interfejs obraz wyglądał inaczej:
Obraz z Atika obsługiwanego poprzez bezpośredni interfejs

QHY5 obejmuje większy obszar nieba, przez co może złapać więcej gwiazd. Przy zwiększaniu czasu ekspozycji największy przyrost jakości i ilości widocznych gwiazd widać w Atiku. W przypadku QHY5 w wyłapaniu tych najciemniejszych przeszkadzają szumy matrycy. Mimo to obie kamery dają radę - bez problemu na 1-2 sekundowych ekspozycjach można złapać dość ciemne gwiazdy w refraktorze f/6.45. W jaśniejszych szukaczo-guiderach powinno to być jeszcze prostsze.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 29 April 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact