Tani guider i kolorowa kamera planetarna QHY5R-II

Producent na swojej stronie wycenia ją na $99. Dostępna jest na Aliexpress za około 420 zł, oraz w europejskich sklepach takich jak modernastronomy za około 520 zł. Kamera wykorzystuje interfejs USB2, posiada port ST4 do guidingu, obudowa ma średnicę 1,25" więc można wsuwać ją w wyciąg np. szukaczoguidera. Z przodu mamy gwint C/CS, do którego możemy przykręcić obiektyw C/CS. Żeby podłączyć do teleskopu adapter nie jest potrzebny bo obudowa ma średnicę 1,25" i bez problemu mocuje się w uchwycie okularowym 1,25".

Przód kamery

Tył kamery

Kamera wyposażona jest w matrycę ASX340 - kolorowa matryca CMOS On Semi celowana w tanie kamery CCTV i temu podobne. Przekątna 1/4", 728x560 z pikselami 5.6um. Sprawność kwantowa osiąga 60%. Kamera może osiągać do 95 FPS. Szybka ochronna wycina podczerwień i ultrafiolet (680nm IR cut). W zestawie znajdziemy kabel USB, kabel ST4 do guidingu i pierścień blokujący.

Sprawnośc kwantowa ASX340

Sprawność kwantowa ASX340

Kamera obsługiwana jest przez ezPlanetary - aplikację QHY obsługującą ich kamery planetarne. W chwili pisania tego artykułu, na początku kwietnia 2016 sterownik ASCOM działa słabo i producent twierdzi że go poprawia - wersja V0129 działa już w PHD2, ale z np. Nebulosity4 ma problemy - zazwyczaj nie daje obrazu z kamery. FireCapture też ma problemy, ale poprawione ma to być w kolejnej becie z nowszą wersją SDK od QHY. Kamera działa w SharpCap przez jeden ze sterowników WDM (opcja na liście kamer).

Mimo iż nie ma idealnego interfejsu ezPlanetary jak na razie wygląda na najlepszą opcję. Oprócz standardowych opcji posiada możliwość automatycznego balansowania kolorów, co może się przydać, choć zapewne dodatkowa korekta będzie potrzebna dla końcowej fotografii po obróbce.

Przykładowy obraz z kamery

Przykładowy obraz z kamery

Matryca jest chyba trochę za blisko gwintu C/CS przez co obiektywy wymagają przedłużek żeby wyostrzyć obraz. Obiektyw C/CS, który posiadam wymagał kilku milimetrów, a obiektyw C-mount oczywiście więcej.

Obiektyw C-mount

Nie wykonałem jeszcze żadnych astrofotografii tą kamerą. Jak na razie testując ją z obiektywem zauważyłem że jak na tak niską cenę obraz jest bardzo dobrej jakości. Wygląda na lepszy od webcamów typu MS Lifecam Studio. Zarazem szum jest bardzo niski, fixed pattern noise jest chyba zupełnie pomijalny, a sam poziom szumu można jeszcze regulować wybierając offset dla kamery. Poniżej dwa darki (ze ściętym histogramem). Drugi na większym offsecie.

Dark 70ms

Dark 70ms

Dark 500ms

Dark 500ms

Flat

Flat

QHY5R-II wygląda na ciekawą kamerę - łączy niską cenę z dobrymi osiągami. Możliwości fotograficzne są jeszcze do określenia, ale zapowiadają się raczej dobrze. Jedyny problem obecnie to sterowniki.

W przypadku fotografii planet trzeba jednak uwzględniać dyspersję atmosferyczną - kolorowa kamera bez korektora dyspersji i bez żadnych filtrów będzie miała problemu z uzyskaniem dobrego zdjęcia nisko położonego Saturna, czy za rok, dwa - także Jowisza.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 11 April 2016

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact