TSFlip - połączenie Off-Axis Guidera z FlipMirror

TSFlip to nowy niemiecki pomysł na połączenie Off Axis Guidera z Flip Mirror - umożliwienie prowadzenia teleskopu za pomocą gwiazdy z obrzeża pola widzenia teleskopu (OAG) jak i pomoc w ustawianiu kadru za pomocą okularu o polu widzenia znacznie większym niż tym posiadanym przez niedużą kamerę do astrofotografii.

Urządzenie wygląda tak:
TSFlip jako OAG

TSFlip jako OAG

TSFlip jako Flip Mirror

TSFlip jako Flip Mirror

Jak to działa

TSFlip posiada ruchomą głowicę, którą można umieścić pośrodku przekroju toru optycznego lub na jego obrzeżach. Gdy umieścimy głowicę pośrodku toru to duży pryzmat zadziała jak Flip Mirror - odbije obraz do okularu umieszczonego na szczycie głowicy. Możemy wtedy wyszukać interesujący nas obiekt i ustawić kadr (działa praktycznie jak kątówka). Po podniesieniu głowicy nasz obiekt powinien pojawić się w polu widzenia kamery. Okular w głowicy zastępujemy kamerą do prowadzenia (guidingu) i możemy rozpocząć fotografowanie. Narzędzie to można stosować także przy fotografii planet - do centrowania planet w polu widzenia przy dużych rozdzielczościach.

Od strony teleskopu TSFlip posiada gwint M48, od strony kamery i na szczycie głowicy - gwinty T2. Dostępne są także opcjonalne redukcje z M48 do T2 pozwalające przykręcić TSFlip do np. nosów i złączek z gwintem T2. Gotowy zestaw może wyglądać tak:

TSFlip jako Flip Mirror w gotowym zestawie z C11 i kołem filtrowym

TSFlip jako Flip Mirror w gotowym zestawie z C11 i kołem filtrowym

TSFlip jako Off-Axis Guider w gotowym zestawie z C11

TSFlip jako Off-Axis Guider w gotowym zestawie z C11

Głowica TSFlipa

Głowicę można przesuwać po zwolnieniu śruby zaciskowej na obudowie TSFlipa (zaznaczona żółtą kreską). Najniższe położenie ustawi pryzmat pośrodku toru (jako Flip Mirror). Głowicę można całkowicie wyjąć więc trzeba uważać o ile ją podnosimy by działała jako OAG. Można patrzeć przez okular na jej szczycie i obserwować czy wciąż widać w nim jakiś obraz (a nie tylko czerń):

Śruby do regulacji położenia głowicy

Śruby do regulacji położenia głowicy

Śruba zaznaczona na czerwono pozwala przesuwać góra-dół kołnierz z gwintem T2 (w niewielkim zakresie). Tego używamy do precyzyjnego wyostrzenia obrazu w kamerze prowadzącej. Należy uważać bo i w tym przypadku cały kołnierz można zdjąć z głowicy:

Obudowa i głowica TSFlipa

Obudowa i głowica TSFlipa

Kołnierz zdjęty z głowicy urządzenia

Kołnierz zdjęty z głowicy urządzenia

Obudowa i system rotacji

Teraz o samej obudowie. Wg. opisu TSFlip można dowolnie obracać wokół własnej osi - o całe 360 stopni i to z obu stron urządzenia. Zrobiono to za pomocą wyjmowalnych adapterów-pierścieni z gwintami. Gwint T2 od strony kamery i gwint M48 od strony teleskopu umieszczone są na adapterach trzymanych w miejscu przez śruby dociskowe:

Pierścień z gwintem T2

Pierścień z gwintem T2

Po poluzowaniu śruby pierścień można wyjąć lub obrócić

Po poluzowaniu śruby pierścień można wyjąć lub obrócić

Rozwiązanie to pozwala na dowolną rotację zestawu. Uwaga: pierścienie można zablokować śrubami imbusowymi po bokach obudowy - wtedy można je obracać, ale nie da się wyjąć.

Wady i problemy

Najmniejszy problem to brak stałej górnej pozycji dla głowicy. Nie ma ani blokady ani żadnego znacznika na jakiej wysokości znajduje się głowica. Tak więc trudno zawczasu przygotować sobie zestaw tak by ostrzył z kamerą prowadzącą w pozycji OAGowej. Trzeba by naklejać na głowicę jakieś znaczniki. Gdy stosujemy długoogniskowe teleskopy i kamerki typu QHY5 bardzo dobre trafienie z ostrością to podstawa by zauważyć jakąkolwiek gwiazdę do prowadzenia (tudzież jej lekko rozostrzony obraz).

Co do systemu rotacji - gdy chcemy przekręcić OAG - teleskop może stracić wyważenie i lekko zdryfować.

Pomysł dobry, ale moim zdaniem nie wszystkie rozwiązania w nim zastosowanie są najlepsze. TSFlip jest krótszy od typowego Flip Mirrora, ale też jest znacznie droższy. Jako OAG może być dość problematyczny przy rotacji.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 30 March 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact