Tworzenie astronomicznych zdjęć HDR w IRISie

Fotografując niektóre obiekty po prostu nie da się uniknąć przepalenia najjaśniejszych partii. Mgławica M42 jest świetnym przykładem - centralny obszar z trapezem jest tak jasny że ulegnie przepaleniu na dłuższych ekspozycjach potrzebnych do zarejestrowania rozległej mgławicy wokół niego. Rozwiązanie tego problemu to stworzenia zdjęcia o dużym zasięgu tonalnym / dużym zakresie dynamicznym - dorabiamy fotografię na krótkich ekspozycjach i wykorzystujemy nieprzepalony obszar z tego zdjęcia w fotografii z przepaleniem. Brzmi łatwo, ale by to zrobić potrzebne są odpowiednie aplikacje. Może być to Photoshop, ale nie jest on darmowy. Natomiast IRIS to darmowa aplikacja i w "łatwy" sposób może generować fotografie HDR.

Przepalony trapez w M42
Fotografia HDR stworzona z kilku fotografii o rosnących czasach ekspozycji

IRIS to aplikacja do obróbki i analizy grafik, także zdjęć astronomicznych. Ma wiele opcji, jest darmowa, ale nie zyskuje zbyt wielu użytkowników, a to zapewne ze względu na dość "spartański" sposób w jaki trzeba jej używać. Na początek pobierz ZIPa z aplikacją, rozpakuj i uruchom ją.

Główne okno IRISa

Główne okno IRISa

Zaczynamy od ustawień. W File wybierz Settings. W oknie ustawień w Working path wybierz katalog, w którym znajdują się FITSy z którymi chcemy pracować:
Ustawienia IRISa

Ustawienia IRISa

Następnie odpalamy konsolę za pomocą przycisku na górnej belce nawigacyjnej (zaznaczony na pierwszym zrzucie ekranu). Wiele opcji aplikacji jest dostępnych właśnie poprzez taką konsolę. Wykonujemy w niej polecenia, które coś zrobią... w naszym przypadku chcemy zrobić fotografię HDR.
Konsola IRISa

Fotografie HDR w IRISie

Po pierwsze musimy mieć zestaw surowych stacków o różnych czasach ekspozycji - od długich (przepalonych) po krótsze bez przepaleń. IRIS lubi gdy tych zdjęć jest więcej. Wszystkie muszą mieć te same wymiary i muszą być ustawione względem siebie (można to zrobić m.in. w Nebulosity). Umieszczamy je w katalogu podanym w Working path i tworzymy plik tekstowy - DESC.LST. Podajemy w nim nazwy plików (bez rozszerzenia) i względny czas ekspozycji każdego z nich, np cztery fotografie o ekspozycjach 300, 60, 30 i 5 sekund:

align_z300 1.00000
align_z60 0.20000
align_z30 0.10000
align_z5 0.01666
Podane wartości to czasy ekspozycji względem najdłuższego, a np. "align_z300" to nazwa pliku (align_z300.fits). Gdy mamy gotowy taki plik wystarczy w konsoli IRISa wykonać polecenie (wpisać i nacisnąć enter):
MERGE_HDR DESC 1000
To powinno wygenerować fotografię HDR, którą zapisujemy i obrabiamy jak już nam pasuje. Ostatni parametr - "1000" (lub inna wartość) to zakres intensywności względem największej jaki ma zostać "zachowany". Przy 16-bitowych fotografiach DS zazwyczaj niskie wartości dają lepsze rezultaty. Przy wyższych ścięte mogą zostać słabe sygnały.
RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 26 February 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact