Zapowiedzi nowych kamerek planetarnych z Niemiec, Chin i USA

W ostatnich dniach pojawiło się kilka zapowiedzi nowych kamerek "planetarnych". Na NEAF 2012 zaprezentowano Lucky Cam firmy Moonglow Technologies.
Moonglow Lucky Cam

Jest to niezależna kamera nie wymagająca komputera. Wbudowany procesor wybiera dobre klatki i zapisuje je na karcie SD. Dostępne mają być 4 kamery - dwie mono i dwie z kolorowymi matrycami. Jedna matryca to CMOS Aptiny MT9P031, a drugi to CCD Kodaka KAI-4022. Uwzględniając specyfikę fotografii Układu Słonecznego karta SD będzie musiała być pojemna, bateria pojemna, a interfejs perfekcyjny by umożliwić np. fotografię z wieloma filtrami, czy precyzyjne ostrzenie...

Dobór matryc nie jest najszczęśliwszy. Obie matryce pasują bardziej do fotografii Księżyca, czy Słońca na niskiej rozdzielczości niż planet/Księżyca na maksymalnej rozdzielczości teleskopu. Niezależna kamera z KAI-4022 aż prosi się o zastosowania w fotografii DS a nie US.

Kamerka z matrycą CMOS Micron/Aptina MT9P031 kosztować będzie około 1300 dolarów, co na czysto (bez ceł i transportu do Europy) daje cenę ponad dwa razy większą od DMK72 - kamery z tą samą matrycą, która wymaga komputera do działania. Druga wersja zawiera matrycę KAI-4022, która obecna jest w kamerach do fotografii głębokiego nieba - np. w Atiku 4000. Cena za kamerę z tą matrycą to prawie 6000 dolarów. Co ciekawe wg. ulotki monochromatyczne kamery nie nadają się do planet ;)


Tymczasem w Chinach QHY zapowiedziało nową odsłonę kamerek-guiderów QHY5-II:
Nowy wygląd kamer QHY5-II

Główne zmiany to kompaktowa obudowa o średnicy 1,25" (co ułatwia ostrzenie w teleskopach słonecznych, czy w guiderach) oferująca port ST4 i USB2, usprawniona prędkość odczytu oraz poprawki związane z liniami pojawiającymi się na obrazie przy krótkich ekspozycjach.

  • QHY5-II: 1.3mega pixel Mono 1/2inch
  • QHY5T-II: 3.0mega pixel Color 1/2inch
  • QHY5V-II: 752*480 color/mono 1/3inch global shutter
  • QHY5U-II: 752*480 color/mono 1/3inch global shutter
  • QHY5P-II: 5.0 mega pixel Color/Mono 1/2.5inch
  • QHY5X-II: 10.0 mega pixel Color 1/2.3inch
  • QHY5F-II: 14.0 mega pixel Color 1/2.3inch
Cała seria opiera się o tanie matryce CMOS Microna (Aptiny). Należy oczekiwać że będą to tak jak do tej pory budżetowe kamerki do guidingu i "prostszej" fotografii Układu Słonecznego. QHY5P-II to kolejna kamerka z matrycą MT9P031 (po DMK72 i wspomnianym Lucky Camie). Matryce 10 i 14 mpix mają ekstremalnie małe piksele około 1 mikrometra i stosowane są w kamerkach mikroskopowych. Kwestią otwartą zostaje oprogramowanie - czy zaktualizują QGVideo, czy też umożliwią pełną konfigurację w aplikacjach takich jak SharpCap obsługujących proste windowsowe interfejsy wideo (windows video device).

Na zakończenie Niemcy. Ximea w Maju powinna wypuścić już kamerki USB 3 z matrycami EV76C560. Co ciekawe dzięki dofinansowaniu komitetu promującego USB3 w obrazowaniu przemysłowym kamery te powinno kosztować jedynie około 240 Euro. Z odpowiednią aplikacją (której jeszcze nie ma) byłaby to potężna kamerka do fotografii Układu Słonecznego.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 3 May 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact